Taniec sportowy

Szkoła Tańca w RzeszowieTaniec nowoczesny to połączenie kilku stylów i różnych technik. To dyscyplina, która przykuwa wzrok i uwagę współczesnego widza. Od tancerzy wymaga dużej sprawności i znajomości, zarówno tańców klasycznych, jak i nowoczesnych. Dla odbiorcy jest atrakcyjną formą rozrywki, zachwyca wizualnie, gdyż tancerze nie tylko popisują się niezwykłymi zdolnościami, ale też prezentują piękne stroje.

Taniec sportowy łączy tradycyjny taniec z akrobatyką. Może wykonywać go para tancerzy, jak też grupa taneczna. Odmiany tańca sportowego to tańce towarzyskie standardowe i sportowe. Zalicza się do nich między innymi American Smooth, nawiązujący do standardowych tańców (np. walc, tango, fokstrot) i American Rhythm nawiązujący do tańców latynoamerykańskich (np. cha cha, rumba, bolero), a także Rock and Roll, który jest niezwykle widowiskowy i bardzo oczekiwany przez widzów, gdyż poza wciągającym rytmem i melodią wykorzystuje elementy akrobatyczne.

Nauka tańca sportowego nie jest łatwa. Wymaga od tancerzy posiadania wielu umiejętności i dużej sprawności fizycznej. Mimo to daje wiele satysfakcji i jest możliwa do opanowania przez tancerzy w różnym wieku. Kursy tańca sportowego są prowadzone w wielu szkołach tańca, w małych grupach przez profesjonalnych tancerzy, którzy poświęcają wiele uwagi każdemu uczestnikowi kursu.

Taniec sportowy jest dyscypliną sportową, w której rywalizują tancerze na turniejach tanecznych. Ogólnopolskie Turnieje Tańca Towarzyskiego (OTTT) organizuje Polskie Towarzystwo Taneczne. Tancerzy dzieli się na kategorie wiekowe i klasowe. By zdobyć wyższą klasę taneczną, należy na turniejach zdobywać odpowiednią ilość punktów. Każda klasa taneczna ma inne zasady, obowiązują też w nich różne stroje. Każda kategoria jest oceniania oddzielnie. By uczestniczyć w turniejach tańca sportowego trzeba mieć co najmniej 8 lat, najniższa kategoria wiekowa to 8 – 9 lat, najwyższa – powyżej 15 lat. Zatem gdy myśli się o karierze tancerza, warto zacząć ją jak najwcześniej.